מדרסים לילדים - מדוע ילדים צריכים אותם?
לירן אלידומי

בונה ומקדם אתרים, מתעסק בתחום הדיגיטל כבר מס׳ שנים, אוהב לשחק כדורגל ולטייל בארץ.

מדרסים לילדים – למה הילד שלי צריך מדרס

ישנן סיבות רבות לכך שילד עשוי להפיק תועלת מהתערבות אורתוטית בכל הגילאים השונים, עם ובלי אבחנה רפואית. השימוש במדרסים לילדים יכול להשתנות מילד לילד, אולם המטרה העיקרית היא לספק יציבות תוך קידום יכולת תפקודית.

אורתוטיקה יכולה לנוע בין תוספות נעליים לסמכים גבוהים לברכיים ועוד. הם יכולים לשמש כדי לסייע עם רגליים שטוחות, הליכה בהונות, חולשה, שיווי משקל ירוד, מעידות תכופות, אי התאמות באורך הרגליים, וכו'. אורתוטיקה נעשית כדי לשפר את דפוס ההליכה של הילד לנורמלי ככל האפשר עבורם כדי להקל על התפתחות הילד המתאימה לגיל. .

בתור פיזיותרפיסט, אני שומע לא פעם ש"הרופא של הילד שלי אמר שהם יצמחו מזה". זה יכול להיות המקרה עבור חלק מהילדים, אבל לא כל הילדים זהים. היציבה שלנו והדרך בה אנו הולכים מתחילים ברחם וממשיכים להתפתח בינקות והלאה. הדרך בה אנו הולכים מושפעת מהכוח, הגמישות, הסיבולת, העיבוד החושי, שיווי המשקל ועוד. אנחנו לא יכולים להניח שבגלל שילד אחד צמח מהליכת אצבעות, כל הילדים יעשו זאת. ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון ולהעריך עם כל ילד וילד.

העמוד המדיאלי של כף הרגל של ילד, כלומר אמצע כף הרגל (קשת), אינו מתפתח במלואו עד גיל 7-8 שנים. המשמעות היא שהכוחות שאנו מניחים על רגלינו במהלך זמן זה ישפיעו באופן משמעותי על המבנה שלהם. אם ילד מפצה בדרך שבה הוא עומד, הולך, רץ, זה עלול להוביל לחריגות בכף הרגל כשהם מתבגרים, מה שעלול להוביל לכאב ו/או לירידה בתפקוד בחיי היום יום שלו.

חשוב גם לציין שבגלל שאורתוטיקה מקדמת את התפקוד, אם ילד מתקשה ללמוד ללכת, לקפוץ, לרוץ, לקפוץ או כל פעילות מוטורית גסה, האורתוטיקה יכולה להיות מועילה בסיוע להקל על אבני הדרך המוטוריות הללו.

אם יש לך חששות לגבי תנוחת כף הרגל, יציבה, הליכה ו/התפתחות מוטורית גסה של ילדך, אני ממליץ בחום להתייעץ עם רופא הילדים שלך, כמו גם עם פיזיותרפיסט כדי לוודא שאין ליקויים בסיסיים וכדי לקבוע אם ילדך ירצה. להפיק תועלת מהתערבות אורתוטית. אין סוג אחד ספציפי של אורתוטי לכל אבחנה או ליקוי נתון. יש כל כך הרבה אפשרויות של אורתוטיקה זמינות ופיזיותרפיסט טוב יעזור לך לקבוע מה הכי טוב עבור ילדך.

יתרונות של מדרסים לילדים

אז בואו נדבר קצת על מדוע מדרסים לילדים בהתאמה אישית יכולים להיות כל כך חשובים עבור ילדים ובני נוער.

מיד בהתחלה, עליך לדעת שחשוב ביותר ליירט בעיות כף הרגל המתפתחות בילדות מוקדם ככל האפשר. אתה רוצה להוביל את הילדים שלך למסלול בריא, ומצבי כף הרגל שלא מאובחנים ולא מטופלים בשלב מוקדם בחיים עלולים להוביל לכאבים כרוניים ולבעיות ניידות בשלב מאוחר יותר בחיים.

זה חשוב לא רק מבחינת תיקון או מניעה של אבחנות ספציפיות, אלא גם מבחינת היווצרות הרגל. ילד עם כפות רגליים כואבות לא יסרב למשחק פעיל. במקום זאת, יש סיכוי גבוה יותר שהם ישבו בפנים לנוח ולצפות בטלוויזיה במקום לרוץ ולעשות ספורט – לא בגלל שהם לא נהנים מפעילות, אלא פשוט בגלל שזה כואב מדי.

זה יכול לבסס הרגלים לא בריאים ודפוסי התנהגות שנמשכים גם בבגרות, גם לאחר שהאבחנה המקורית תוקנה.

אז עם זה מחוץ לדרך, בואו נדבר ספציפית על אורתוטיקה.

מכיוון שהם אופציה טיפולית שמרנית, אורתוטיקה יכולה להיות אופציה בעלת ערך במיוחד עבור ילדים. בעוד שמבוגר עשוי לשקול ניתוח שחזור כאופציה עבור עיוותים מסוימים בכף הרגל, אנו בדרך כלל רוצים להימנע מהאפשרות הזו עבור ילדים ככל האפשר (אפילו יותר) בגלל העובדה שהם עדיין גדלים.

אחד המצבים השכיחים ביותר בילדים המטופלים באורתוטיקה הוא רגליים שטוחות. בעוד שילדים רבים אינם מפתחים קשתות קבועות עד שהם מגיעים לגיל 5 או משהו כזה, אחרים לעולם אינם מפתחים קשת מסיבה זו או אחרת.

מדי פעם, זה יכול להוביל למגוון של בעיות, כולל כאבי עקב, כאבי קשת, פרונציה יתר וחוסר יישור לאורך כפות הרגליים והרגליים. עם הזמן, ילדכם עלול לפתח הליכה לקויה וכאב כרוני בכל הגוף, כולל הגב התחתון.

למרבה המזל, זה בדיוק סוג המצב שאורתוטיקה מושלמת לטיפול. האורתוטיקה הנכונה לא רק תספק תמיכה נוספת לקשת, אלא יכולה ליישר מחדש את כל הביומכניקה של כף הרגל, הקרסוליים והרגליים. משמעות הדבר היא מופחתת מאוד מתח ועייפות על השרירים והמפרקים בכל הגוף.

מעבר לכפות רגליים שטוחות, אורתוטיקה מותאמת אישית עשויה להיחשב כאופציה טיפולית לבעיות רבות אחרות בכף הרגל שכיחות לילדים, כולל:

  • קשתות גבוהות (pes cavus)
  • מחלת סבר/כאב בעקב
  • אי התאמות באורך הרגליים
  • פרונציה מוגזמת של כף הרגל, שעלולה להיות קשורה למחלת אוסגוד-שלטר ולסיבוכים כואבים אחרים
  • פנימה והאצבעות
  • בוניונים לנוער
  • פציעות ספורט תכופות בכף הרגל והקרסול

לא כל המצבים הללו ידרשו בהכרח אורתוטיקה, או אפילו טיפול מיידי – לפעמים ילדים צומחים מהם באופן טבעי.

עם זאת, זה חכם להביא את ילדך לבדיקה אצל מומחה כף הרגל בכל פעם שתבחין בילד שנאבק בכאב, בהליכה לא טבעית או בבעיות אחרות בכף הרגל או בקרסול. אם בעיות ביומכניות נמשכות מעבר לגיל מסוים, או שישנן סיבות רציניות פוטנציאליות, יש לטפל בהן בהקדם האפשרי.

דברים נוספים לשקול כאשר בוחרים מדרסים לילדים

ההבדל העיקרי בין אורתוטיקה לילדים לבין אורתוטיקה למבוגרים היא, בקיצור, העובדה שכפות הרגליים של ילד – ולמעשה, כל גופו – צומחות ומשתנות בקצב הרבה יותר מהיר.

זה לא רק שמידת הנעליים שלהם גדלה על בסיס כמעט רבעוני. למעשה, בהתבסס על האופן שבו ילדכם היה ממוקם ברחם, עשויות לחלוף עד 6-7 שנים עד שעצמות רגליו ומפרקיו "התנתקו" לחלוטין ויסתובבו למקומם הנכון. יתר על כן, העצמות אינן מתקשות לחלוטין ומגיעות ל"בשלות השלד" עד אמצע שנות העשרה ברוב המקרים.

מצד אחד, זה אומר שילדים נוטים לגדול יותר מאורתוטיקה שלהם בתדירות גבוהה הרבה יותר מאשר מבוגרים. בעוד שאמא או אבא יוכלו להוציא כמה שנים של שימוש מהתוספות שלהם עם טיפול נאות, ג'וניור עשוי לקבל רק שנה לפני שיהיה צורך להתאים אותם לזוג חדש.

אבל בצד החיובי, סביר גם הרבה יותר שילדכם יתגבר על הצורך ללבוש אורתוטיקה לחלוטין, מכיוון שכפות רגליו ממשיכות לפתח יישור טבעי יותר לאורך זמן. בכל פגישת מעקב, נבצע בדיקה מדוקדקת כדי לקבוע אם ילדכם זקוק למכשירי עזר חדשים או לא, או אינו זקוק להם יותר.

עם זאת, אנחנו לא רוצים לתת לך רושם שווא כאן: ייתכן שלילדך יש דאגה קבועה ומתמשכת בכף הרגל, שתחייב שימוש מתמשך באורתוטיקה, אפילו במהלך הבגרות.

למרות שבאופן מובן זה גורם לילדים והורים רבים לעצבנות, זה עשוי להיות מועיל לחשוב על לבישת מדרסים לילדים כדומה לחבישת משקפיים או מגע. בדיוק כמו עדשות מתקנות, אורתוטיקה מותאמת אישית מאפשרת לחלק מגופך (במקרה זה לכפות הרגליים שלך, אם לא כל יישור מערכת השלד שלך) לתפקד כרגיל ובנוחות כשאתה עונד אותם.

לא תדאג יותר מדי מהצורך להרכיב משקפיים או מגע, נכון? אולי בהתחלה, אבל די מהר זה נהיה טבעי וכבר לא ממש חושבים עליהם. יותר ממחצית מהאמריקאים לובשים משקפיים מתקנות לפחות מדי פעם, עם מעט מאוד בעיות.

אותו דבר באמת לגבי אורתוטיקה. ילדים עשויים להיאבק בהתחלה בשבועות הראשונים בזמן שהם מתרגלים ללבוש אותם, אבל ברגע שהם מתמקמים זה בדרך כלל הופך לבעיה.

האם ילדכם סובל מכאבים או עיוותים בכף הרגל, או מהליכה מביכה? אם משהו בכלל מטריד את כפות הרגליים או הקרסוליים של הקטן שלך, הביאו אותם כדי לראות את המומחים שלנו. הצוות שלנו מתמחה בטיפול ברגל ילדים, ואנו גאים בכך שאנו מציעים אפשרויות טיפול יסודיות, יעילות ומתקדמות בסביבה מסבירת פנים, עדינה ונוחה למטופלים בכל הגילאים.

מה עברנו במאמר
מאמרים נוספים
NLP יכול לעזור לך לשפר את הבריאות שלך באופן חסר תקדים, הוא משפר את הבריאות משנה תודעה ומביא לאורח חיים בריא וטוב יותר.

כיצד NLP מועיל לבריאות שלך

NLP בריאות ומה שבניהם: בני אדם הם יצורים מורכבים ורב-פנים. כאשר אנשים אינם משיגים את התוצאות הרצויות להם מהקריירה, מערכות היחסים או תחומים אישיים אחרים