דורבן בעקב
לירן אלידומי

בונה ומקדם אתרים, מתעסק בתחום הדיגיטל כבר מס׳ שנים, אוהב לשחק כדורגל ולטייל בארץ.

דורבן בעקב

דורבן בעקב הידוע גם כדורבן הרגל קורה לרוב עקב זיז בולט בעצם העקב, במידה ואתם סובלים מכאבים עזים בתחתית העקב בכף הרגל שלכם לרוב לאחר שאתם מתעוררים משינה או ישיבה ממושכת כנראה שאתם סובלים מדורבן בעקב.

זוהי בעיה נפוצה מאוד אשר מופיעה לרוב אצל בני 40+ ולפי ההערכות אחד לעשרה אנשים סובל מדורבן או מכאבים דומים אחרים.

במידה ואתם סובלים מהתופעה הזו, או חושבים שיש לכם כאב מסוג זה, בכתבה זו נפרט בדיוק מה התסמינים, ממה זה נגרם ודרכי טיפול.

דורבן בעקב – תסמינים

יכולים להיות מס׳ תסמינים של דורבן ברגל, הנה כמה מהם שיעזרו לכם לאבחן האם אתם סובלים ממנו:

 • כאב באזור העקב: רמת הכאב והתחשובה משתנה בין אנשים, יש כאלו שירגישו כאבים חלשים שלא ישפיעו על השגרה שלהם, ואילו אחרים יתארו את זה ככאבים עזים אשר משבשים את שגרת היום שלהם, ההרגשה כאילו תקוע משהו ברגל שמפריע ללכת.
 • נפיחות ואדמומיות: במידה ואתם רואים אדמומיות בעקב שלכם או מרגישים נפיחות כנראה שיש לכם דורבן בעקב ואתם צריכים לטפל בזה, לתחושות אלו יכולות להתלוות גם חום וחולשה והרגשה של נוקשות ברגל.
 • מחזוריות: לרוב את הכאבים אתם תרגישו בתחילת היום, בבוקר, או לאחר שקמתם משינה בלילה ממש איך שאתם קמים בצעדים הראשונים שלכם בבוקר, אתם תרגישו כאבים דומים גם לאחר ישיבה ממושכת או פעילות מאומצת כגון: ריצה, הליכה מרובה, או עמידה ממושכת, חלק מהאנשים ירגישו את הכאב חולף תוך כדי בפעילות ולחלק אחר זה יתלווה במהלך הפעילות.
 • התפשטות הכאב: חשוב להבין שיש מקרים בהם אם התופעה נמשכת לאורך זמן, היא יכולה להתפשט מאזור העקב לשאר הרגל כגון: הקשת האורכית, העקב וגיד אכילס.
גורמים עיקריים לדורבן בעקב

גורמים עיקריים לדורבן בעקב

דורבן בעקב יכול לקרות ממגוון גורמים שונים, את חלקם הזכרנו מקודם, לרוב זה קורה עקב הצטברות של של משקעי סידן על האזור הקדמי של עצם העקב. משקעים אלו גורמים להיווצרות של זיז קטן בגודל של עד סנטימטר באזור הקדמי התחתון של עצם בעקב ידוע גם כ קלקנאוס לכיוון הקשת האורכית של כף הרגל.

ברוב המקרים והזיז מופיע ללא דלקת ולא יהיו תסמינים משמעותיים, וכנראה שאת הזיז תוכלו לראות רק לאחר ביצוע צילום רנטגן באזור, לפי ההערכות בין 13%-27% מהאוכלוסייה סובלים מדורבן ברגל, תתפלאו או לא זה תלוי בכם ברוב המקרים גם לא תרגישו כאבים או תחושות שונות אשר ישפיעו על שגרת היום שלכם.

יש לשים לב להבדל בין דורבן ברגל (פלנטר פצאיטיס), פלנטר פצאיטיס, זה מצב שיש מין דלקת ברצועה התחתית של כף הרגל, רצועה זו הינה רצועה רחבה וארוכה המתפרשת על תחתית כף הרגל, היא תומכת בקשת האורכית ומקשרת בין החלק הקדמי של עצם העקב לבין שאר עצמות המסרק שהן הבסיס לבהונות כף הרגל.

כשאר ישנו לחץ רב או עומס אשר מופעלים על הגוף והוא אינו מתחלק בצורה שווה, יכוליה להתפתח דלקת בחיבורים של הרצועה לבין החלק הקדמי התחתון של עצם העקב.

מצב זה עלול לגרום לתסמינים הדומים לתסמיני דורבן ברגל. פלנטר פצאיטיס שאינו מטופל בזמן הינו אחד מגורמי הסיכון להתפתחות דורבן ברגל.

גורמי סיכון לדורבן ברגל

חשוב שתדעו כי דורבן ברגל לא מופיע יום בהיר אחד, אלא הוא מתפתח לאורך זמן, יש מס׳ גורמי סיכון אשר יכולים לגרום לו לבעיה זו:

 1. פעילות מאומצת – כל פעילות ברמה אינטנסיבית ולאורך זמן אשר חוזרת לעצמה, לרוב גורמת לעומס משקל על הגוף ובפרט על כפות הרגליים, עמידה ממושכת או הליכה לאורך זמן, קפיצה וריצה יכולים לגרום לעומס יתר על רקמות כף הרגל עלולות לגרום להופעת דורבן ברגל.
 2. גיל – אין מה לעשות הזמן לא עוזר ומחכה לאף אחד ועם הגיל הסיכוי לתופעה של דורבן ברגל עולה לרוב בגילאי 40+.
 3. נעליים לא מתאימות – הליכה עם נעליים אשר אינן תואמות לכף הרגל שלנו, יכולות לגרוס לנזק בלתי הפיך גם לכפות הרגליים, גם לברכיים, וגם בעמוד השדרה, זה מעלה את הסיכון לתופעת דורבן הרגל, חיילים אשר עומדים לרוב הרבה זמן יכולים לסבול מתופעה זו, לכן חשוב מאוד לדאוג למדרסים לנעליים הצבאיות.
 4. פציעות ודלקות – במידה ואתם סובלים מפציעות חוזרות: דלקת מפרקים לדוגמא, זה יכול לגרום להופעת דורבן העקב ושי לטפל בזה.
 5. השמנת יתר – השמנה מעלה את הסיכוי לתופעת דורבן ברגל, מכיוון שהמשקל מעמיס על כפות הרגליים שלנו.

דרכים לטיפול בדורבן הרגל

ישנם מס׳ דרכים לטפל בתופעה זו, לדוגמא ביצוע פיזותרפיה, דיקור, זריקה להורדת דלקת, טיפול בגלי הלם ועוד.

רצוי מאוד להימנע מביצוע טיפולים קיצוניים, ולתת לגוף להחלים בצורה הטבעית שלו, זה כולל אימונים וביצוע פיזותרפיה לטיפול בבעיה, יש מס׳ פעולות בהן תוכלו לנקוט כאשר אתם סובלים מדורבן ברגל.

 • הורדת עומס מכפות הרגליים
 • הקפה על מנוחה קבועה
 • שימוש בקרח באזור
 • שימוש בנעליים רכות
 • התאמת מדרסים לריצה
 • פיזור לחצים על כף הרגל

יש טיפולים נוספים אותם תוכלו לבצע במקרה של דורבן בעקב:

יש טיפולים נוספים אותם תוכלו לבצע במקרה של דורבן בעקב:

טיפולי פיזיותרפיה – טיפולים אלא מסייעים להחלמה מהירה יותר, מומלץ לבצע הותאם במקביל להתאמת מדרסים בצורה אישית, חשוב שתדעו שבכל סוגי השיקום צריכה להיות הבנה והענות מצד המטופל, הפיזיותרפיסט מלמד אתכם מס׳ תרגילים שאמורים להקל עליכם להתמודד עם הבעיה ואתם תצטרכו לבצע את התרגילים מס׳ פעמים ביום, זה לא משנה אם אתם בבית או בעבודה, פעולות שתצטרכו לבצע:

 1. עיסוי של הרקמה
 2. ביצוע פעולות שונות על מפרקי הקרסול
 3. תרגילים לחיזוק השריר
 4. חבישה – שיטה מוכחת לצמצום כאבים ותאפשר לכם דרכיה חופשית על הרגל

דרכים נוספות שיכולות להועיל:

טיפול בגלי הלם – יש מחקרים אשר מוכיחים את היעילות שלהם, ושינה הסכמה רווחת של מומחים בתחום לשימוש בטיפול מסוג זה, רצוי להשתמש בשיטה זו כאשר הגישה המסורתית אינה עובדת או עוזרת לנו.

טיפול תרופתי – טיפול זה מתבסס על נטילת משככי כאבים ותרופות נגד דלקות, במקרים אחרים אולי תצטרכו גם לבצע זריקה אשר תכלול חומרים סטרואידים עם חומרי הרדמה.

אלקטרותרפיה – אמצעים כדוגמת אולטרסאונד רפואי, לייזר רך ומכשיר TENS, הנמצאים בשימוש במכוני פיזיותרפיה רבים, משמשים גם כאפשרויות לטיפול בדורבן, על אף שמבחינה מחקרית אין הוכחות חותכות ליעילותם.

במקרה שלא נרצה להגיע אליו, אך כל שאר הדברים שציינו לא עוזרים, נצטרך לבצע ניתוח, מכיוון שאם הכאב מפריע לנו לבצע פעולות סדירות לאורך היום ופוגע באורח החיים שלנו, אין מנוס מהדבר.

אנחנו ממליצים בחום לפנות לרופא ברגע שאתם מרגישים כאב כזה או אחר באזור ולא לחכות לדקה 90 כאשר הטיפולים הופכים להיות טיפוי שיקום במקום טיפולי מנע.

מה עברנו במאמר
מאמרים נוספים
NLP יכול לעזור לך לשפר את הבריאות שלך באופן חסר תקדים, הוא משפר את הבריאות משנה תודעה ומביא לאורח חיים בריא וטוב יותר.

כיצד NLP מועיל לבריאות שלך

NLP בריאות ומה שבניהם: בני אדם הם יצורים מורכבים ורב-פנים. כאשר אנשים אינם משיגים את התוצאות הרצויות להם מהקריירה, מערכות היחסים או תחומים אישיים אחרים